HU:Praenomen
Home| Latíné | Deutsch | Español | Français | Italiano | Magyar | Português | Română | Русский | English
·Ókori Róma ·
Római nevek - Praenomen - 
Nomen - 
Cognomen - 
Agnomen
·Nova Roma·
 
Hogyan válasszak római nevet? - 
A római nevek használata
Standard praenomenek listája 
Ezek a standard praenomenek,
a leggyakoribbtól a legritkábbig. 
| Rövidítés | Férfi | Női | 
| C. | Gaius | Gaia | 
| L. | Lucius | Lucia | 
| M. | Marcus | Marca | 
| P. | Publius | Publia | 
| Q. | Quintus | Quinta | 
| T. | Titus | Tita | 
| Ti. | Tiberius | Tiberia | 
| Sex. | Sextus | Sexta | 
| A. | Aulus | Aula | 
| D. | Decimus | Decima | 
| Cn. | Gnaeus | Gnaea | 
| Sp. | Spurius | Spuria | 
| M'. | Manius | Mania | 
| Ser. | Servius | Servia | 
| Ap. | Appius | Appia | 
| N. | Numerius | Numeria | 
A praenomen a római név első eleme, a személynév, amely megkülönbözteti az egyént a családon belül. A praenoment nem szokás önmagában használni: legfeljebb közeli rokonok, vagy nagyon közeli barátok szólíthatják egymást praenomenükön.
Nagyon kevés praenomen volt használatban. Az itt felsorolt tizenhét a római nevek 99%-ban előfordul. [1]
Rövidítésük
Fontos tudni, hogy minden egyes standard praenomennek, és néhány ritkának is, megvolt a saját rövidítési módja. Mindegyik rövidítés egyedi, és kizárólag egyetlen praenomennek felel meg: a praenoment nem mindig rövidíthetjük tehát egyszerűen az első betűjével. Például a T. mindig Titust jelent, sohasem Tiberiust; viszont a Ti. mindig Tiberius, és sohasem Titus.
A praenoment szinte kizárólag ilyen rövidített formában írták le, de mindig a teljes alakot mondták ki szóban, tehát M. Tullius Cicero a normális íráskép, és nem Marcus Tullius Cicero.
Öröklődés
Sok gens és család csupán két-három praenomenre szűkítette az amúgy is szűk választékot saját névadási gyakorlatában. Az elsőszülött fiú szinte mindig az apa praenomenét kapta, a második pedig a nagyapáét vagy más fontos férfirokonét.
Eképpen P. Cornelius Scipio idősebb fia a P. Cornelius Scipio (Africanus) nevet viselte; kisebbik fia pedig a L. Cornelius Scipio (Asiagenus) nevet kapta, nagyatyja után.
Hivatkozások
- ↑ Salway, B. (1994), "What's in a name? A Survey of Roman Onomastic Practice from 700 B.C. to A. D. 700", The Journal of Roman Studies, vol. 84, pp. 124-145 (Retrieve from JSTOR)
Personal Names in the Roman World

Paperback, 160 pages Contributed by Agricola
Buy from Amazon: Canada UK USA
